Szkoleniowe sprężenia w komorze dekompresyjnej

Nasza baza jest wyposażona w dwuosobową komorę dekompresyjną (komora hiperbaryczna) o dopuszczalnej głębokości sprężenia 100 metrów. Można w niej wykonywać szkoleniowe ekspozycje hiperbaryczne, testy odporności na narkozę azotową, testy sprzętu nurkowego, np. komputerów dekompresyjnych i in. Sprężenie w komorze hiperbarycznej jest bezcennym doświadczeniem szkoleniowym dla każdego, kto myśli o nurkowaniu serio. Pozwala na własnej skórze, w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach poczuć narkozę azotową, przemianę izochoryczną, zależność między ciśnieniem a temperaturą, czy ciśnieniem a objętością, zobaczyć „efekt mgły”, usłyszeć akustyczny „efekt kaczora Donalda”, nagrać go, czy przeanalizować wydruk profilu nurkowania. Jak wiadomo w komorach dekompresyjnych również leczy się i ratuje nurków, porażonych chorobą dekompresyjną czy barotraumą płuc. W takich przypadkach szanse wyleczenia są znacznie większe u nurka, który już wcześniej przeszedł trening w komorze, niż u nurka, który trafił do komory pierwszy raz, ponieważ ten, kto już wcześniej w komorze był, znajduje się w sytuacji sobie znanej, z którą podświadomie potrafi sobie poradzić, ponieważ nie stanowi ona dla niego nowości i szoku. Dlatego komora dekompresyjna (komora hiperbaryczna) jest świetnym narzędziem dla nauczyciela nurkowania i w zasadzie powinna się znajdować w każdej bazie nurkowej, gdzie nauczyciele traktują swoją pracę serio. Jednak ze względu na znaczne koszty i ogromną odpowiedzialność organizatora, mało który właściciel bazy decyduje się na to. W naszej bazie każdy hipernauta otrzymuje wpis nurkowania w komorze do książki nurka, film z sobą, nagrany podczas ekspozycji, wraz ze ścieżką dźwiękową i prawami do rozpowszechniania, oraz wydruk profilu nurkowania z komputera dekompresyjnego. Komora ma wszystkie wymagane atesty, jest wyposażona w dwa niezależne banki gazów, oświetlenie LED, kamerę, telefon, i komputer dekompresyjny.

Z całą pewnością nurkowanie w komorze dekompresyjnej podczas których w warunkach „suchych” można zaobserwować wpływ zwiększonego ciśnienia na organizm ludzki – zajęcia te w nieoceniony sposób podnoszą wiedzę i świadomość nurka, co pozwala na znaczące zwiększenie bezpieczeństwa w przyszłych nurkowaniach, jak również podczas szkoleń na wyższe stopnie nurkowe, zarówno turystyczne jak i zawodowe, a nawet instruktorskie.

Jeśli ktoś życzy sobie przetestować np. swój komputer podczas sytuacji skrajnie awaryjnej, możemy sprężyć sam komputer, ustawiając go na statywie przed iluminatorem, i wynurzyć w sposób skrajnie nieprawidłowy, z nadmierną prędkością, z pominięciem obowiązkowych przystanków, z wahaniami głębokości, powtórnym opadnięciem itd. I zobaczyć co pokazuje wyświetlacz, jakie dźwięki wydaje przyrząd, czy nie zawiedzie w potrzebie, a potem wydrukować i przeanalizować profil nurkowania i zarejestrowane na bieżąco wskazania przyrządu. To jest efektywna dydaktyka.

Zdjęcia komory

Cennik treningów w komorze hiperbarycznej:
Dla nurków, którzy w naszym klubie zdobyli stopień P2 lub P3: zniżka 50% przy sprężeniach 2 osób jednocześnie. Zniżki mają charakter promocyjny, służą podniesieniu poziomu wyszkolenia wśród nurków średnich i wysokich stopni z Klubu Active Divers.

Zniżek nie można łączyć.

 Na głębokość:  przy sprężeniu 1 osoby:  przy sprężeniu 2 osób jednocześnie:
 10 m  150 zł.  po 100 zł. (dla naszych P2/P3: po 50 zł.)
 20 m  300 zł.  po 200 zł. (dla naszych P2/P3: po 100 zł.)
 30 m  350 zł.  po 250 zł. (dla naszych P2/P3: po 125 zł.)
 40 m  400 zł.  po 300 zł. (dla naszych P2/P3: po 150 zł.)
 50 m  450 zł.  po 350 zł. (dla naszych P2/P3: po 175 zł.)
 60 m  550 zł.  po 450 zł. (dla naszych P2/P3: po 225 zł.)

film z nurkowania na głębokość 51,5 metra w naszej komorze dekompresyjnej 🙂

wydruk profilu innego nurkowania w tej komorze, tym razem na 60 metrów

Sprężenie w komorze hiperbarycznej na 10 metrów jest bezpłatne w ramach kursu DAN BLS+OFE, organizowanego w naszej bazie.

WARTO ZOBACZYĆ
Realizacja: Inter Concept