Majówka na wyspie Hvar w Chorwacji – 29.04-06.05

30 mar

Zapraszamy na majowe wakacje z Active Divers do niepowtarzalnego, arcyciekawego miejsca, posiadającego wszystkie nurkowe atuty: jaskinie, porośnięte gorgoniami ściany, odludne zatoki i tajemnicze wraki.

Termin:   29.04-06.05

Miejsca nurkowe przy wyspie Hvar są bardzo zróżnicowane pod względem rzeźby terenu. Znajdują się tutaj wszystkie cenione przez brać nurkową formacje, takie jak: pionowe ściany, groty, tunele, podwodne iglice, kamieniste stoki i poprzerastane trawą malownicze płycizny. Każde z tych miejsc to inny profil nurkowania, inne światło i za każdym razem nieco odmienny świat zwierzęcy. W cieśninie Splitskie Vrata leżą dwa wraki kutrów rybackich.

Nurkowania turystyczne – Cena pakietu
5 dni/10 nurkowań – 260 € w terminie 29.04-06.05
(w cenie: butla 12L, napełnianie butli, ołów, transport na miejsca nurkowe, polski przewodnik, nurkowanie nocne-jedno z nurkowań pakietowych).
Opieka instruktora 500 zł za tydzień (do każdego pakietu).

Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia nurkowań na nitroksie.

Zakwaterowanie:
1. Hotel *** –  Cena za 7 dni   –   Mapa Google
Hotel *** Sea view HB (śniadanie i obiadokolacja) – 265 €

         

Położenie:
wyspa Hvar, w miejscowości Stari Grad.
Oferta pobytu dla gości:
80 pokoi o pow. ok. 21,57m2, widok na morze (4 pietra, winda).
Wyposażenie:
łazienka (WC, prysznic), TV SAT, telefon, mini bar, sejf.
Codzienne sprzątanie pokoju, wymiana ręczników 3 razy w tygodniu, zmiana pościeli 2 razy w tygodniu.
Do dyspozycji gości:
restauracja z tarasem, snack bar, sejf w recepcji (bezpłatny), pralnia, parking (niestrzeżony, bezpłatny).
Odległości:
centrum misteczka Stari Grad ok. 800m: sklep spożywczy, supermarket. Lotnisko Split – Trogir – ok. 70km.
Plaża:
ogólnodostępna, skalisto-betonowa, odległość ok. 50m, leżaki i parasole (płatne).
Wyżywienie:
HB – śniadania (07:00-09:30) i obiadokolacje (18:30-21:00) – bufet, sala klimatyzowana.
Możliwa opcja 3 posiłki. Napoje płatne dodatkowo. Nie dotyczy śniadań i opcji all inclusive.
Sport:
odkryty basen ze słodka wodą oraz brodzik dla dzieci
Siatkówka plażowa i koszykówka, korty tenisowe przy hotelu ok. 150m (płatne), tenis stołowy (płatny).

2. Apartament ** (Bez wyżywienia za dobę) – 180-260 € – zależnie od standardu i ilości osób w pokoju.
Opis: apartamenty 2, 3 lub 4 osobowe położone w pobliżu centrum nurkowego, 10 minut spacerem od centrum miasteczka. Apartamenty składają się z sypialni (jednej lub dwóch) z łóżkiem małżeńskim lub dwoma osobnymi łózkami, łazienki, w pełni wyposażonej kuchni, balkonu lub tarasu z meblami ogrodowymi. Położone niedaleko od plaży.

                     

Wyżywienie: we własnym zakresie.

W cenie pobytu:
– Zakwaterowanie.
– Taksa klimatyczna.
– Ubezpieczenie standard.
– Opieka rezydenta.
– Wi-Fi w bazie.

Cena pobytu nie zawiera:
– Przejazdu na Hvar i z powrotem,
– Opłaty za prom oraz wyżywienia w przypadku zakwaterowania w apartamentach,

Istnieje możliwość zorganizowania wspólnego wyjazdu wypożyczonym bus-em.

Rezerwacja, informacje, pytania, wątpliwości – proszę dzwonić – tel. 530 303 656
biuro(at)nurek.pl

Nurkowanie na Hvarze to bez wątpienia jedno z najlepiej znanych miejsc nurkowych w Europie. Znacząca odległość od stałego lądu, zapewnia świetną wizurę – przejrzystość ponad 60 metrów. Temperatura waha się od 20 do 26 stopni. Nurkowania na wyspie są również prawdziwym placem zabaw dla amatorów nurkowania wrakowego. Wokół wyspy znajduje się kilka wraków na różnych głębokościach i wiele innych, wspaniałych miejsc nurkowych.

Kabal – wyspa Hvar, Starogradski Zaljev.
Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy: 30 min.
25-30 metrowy tunel przecinający cypel Kabal. Wejście do tunelu znajduje się, na głębokości 9m, bezpośrednio poniżej betonowych stopni prowadzących do małej latarni morskiej. Korytarz, 25-30 metrowy tunel przecinający półwysep Kabal jest schronieniem dla skorpen, kongerów i czerwonych apogonów oraz stroniących od światła skorupiaków: łopaciarzy i racznic. Wypływając po przeciwnej stronie cypla na głębokości 17m, płyniemy wzdłuż ściany porośniętej pomarańczowymi gorgoniami, dopływając po chwili do malowniczego skupiska potężnych bloków skalnych, tworzących skomplikowany labirynt wąwozów i przesmyków. Nocą ściany wokół cypla tętnią życiem. Langusty wychodzą ze swoich schronień, pojawiają się pomarańczowe krewetki i polujące na skorupiaki ośmiornice. Nocą w tunelu często można spotkać kongery. Jednak nurkowania nocne są tu organizowane tylko przy idealnej pogodzie, z grupami zaawansowanymi.

Glavna – wyspa Hvar, Hvarski Kanal.
Poziom trudności: średni i wysoki. Czas dopłynięcia z bazy 35 min.
Malownicze pęknięcie w dnie, będące śladem dawnego cieku wodnego, prowadzi do pionowej szczeliny – „wodospadu”, która opada do piasku na głębokości 40 m. Ściana ciągnie się na wschód i zachód od szczeliny. Na dłuższych odcinkach jest silnie przewieszona, porośnięta koloniami gąbek, korali i mszywiołów. Spotyka się tutaj langusty, homary, kraby, a na płyciznach ośmiornice i wiele gatunków ślimaków. Glavna Lanterna – wyspa

Lanterna – wyspa Hvar, Hvarski Kanal.
Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 45 min.
Skalnym ramieniem dopływamy do potężnej, opadającej do głębokości 40m, ściany pokrytej pomarańczowymi gorgoniami i koloniami żółtych gąbek. Ścianę zamieszkują langusty, kraby maja i racznice. Na płyciznach fantastyczne bloki skalne, progi i rumowiska kamieni kryjące drobne organizmy bezkręgowe.

Travna – wyspa Hvar, Hvarski Kanal.
Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 50 min.
Podwodne wzniesienie opadające pionową ścianą do głębokości 45m. Na ścianie żyją skorpeny i mureny, a nad szczytem podwodnego wierzchołka wirują ławice sargusów i amareli i chromisów. Można tu spotkać orlenie – płochliwe płaszczki szybujące przy podwodnych urwiskach i maskujące się wśród kamieni żabnice. Bystry obserwator wypatrzy ukrywającego się w szczelinie skalnej małego rekina psiego, którego obecność znaczą wszechobecne „skórzaste”, białe jajka zawieszone na gałązkach gorgonii i na gąbkach. Pod nawisami skalnymi widuje się kirnię (granika), dużą rybę z rodziny strzępielowatych. W zatoce gdzie cumuje łódź, na płyciznach spotykamy koniki morskie.

Tatinja – wyspa Hvar, Hvarski Kanal.
Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 45 min.
Piękna ściana zamykająca od wschodu zatokę Tatinja. Ściana podzielona jest na segmenty potężnymi filarami, wokół których przemieszczają się ławice ryb. Mniejsze ścianki i progi porośnięte są gałązkami gorgonii. Na ścianie spotyka się langusty, wielkie łopaciarze z rodzaju Scillaride oraz nagoskrzelne ślimaki Flabellina i wędrujące po ścianach wieloszczety Nerejida.

Stiniva – wyspa Hvar, Hvarski Kanal.
Poziom trudności: średni i wysoki. Czas dopłynięcia z bazy 50 min.
Ściana zamykająca zatokę Tatinja od storny zachodniej opada pionowymi ścianami do głębokości 45 m. Na ścianie rozwijają się wspaniałe kolonie żółtych gąbek, oraz miękkich koralowców Parazoanthus . Spotyka się tutaj skorpeny, mureny oraz ławice amareli. Ścianę przecina długa sieć z wolna porastana gąbkami, mszywiołami i wieloszczetami.

Campanella – wyspa Hvar, Vodnjak.
Poziom trudności: wysoki. Czas dopłynięcia z bazy 1h 30min.
Najbardziej znane miejsce nurkowe przy zachodnim brzegu wyspy Hvar. Campanella – czyli po włosku „dzwonnica”. To monumentalna, podwodna iglica skalna leżąca na zachód od wyspy Mali Vodnjak, należącej do archipelagu Wysp Piekielnych (Pakleni Otoci). Campanella wznosi się 60-70 metrów do głębokości 13 metrów i jak większość formacji leżących na otwartym morzu jest omywana silnymi prądami morskimi, niosącymi pokarm dla porastających ją korali, gąbek i mszywiołów. Na niewielkiej przestrzeni żyją tu wielkie skorpeny, widlaki różowe, barweny, kongery i mureny oraz ławice oblad, sargusów i chromisów. Powierzchnię skały pokrywają malownicze grzędy czerwonych gorgonii z gatunku Paramuricea Clavata ciągnące się od głębokości 18-20m do samego dna. Atrakcją nurkowania jest również przepłyniecie przez okno skalne przecinające na głębokości 32-36 metrów skalny filar odchodzący od Campanelli w kierunku południowym. Podczas innego nurkowania warto opłynąć tzw. Małą Campanellę – odrębną formację oddzieloną od głównego szczytu siodłem i tworzącą wraz z Campanellą mały podwodny masyw górski. Ze względu na duże głębokości i często występujące prądy nurkowania przy Campanelli adresowane są do nurków zaawansowanych.

Stepenice – wyspa Hvar, Starogradski Zaljev.
Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 30 min.
Malownicze formacje skalne: ścianki, progi i nawisy. Piękne światło i mnogość życia. Przyjemne, proste nurkowanie idealne dla początkujących nurków i fotografów podwodnych.

Kamulce – wyspa Hvar, Starogradski Zaljev.
Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 30 min.
Skupisko głazów porośniętych gąbkami, koralami i mszywiołami, wśród których żyją ślimaki nagoskrzelne, skorpeny i ośmiornice. Nurkowanie prowadzi się na głębokości 7-20 m.

Wrak kutra (Ribolovac) wyspa Solta, Splitskie Vrata.
Poziom trudności:niski. Czas dopłynięcia z bazy 90 min.
Wrak drewnianego kutra o długości 50 m. Głębokość 11-20 m.

Mrduja – wyspa Solta.
Poziom trudności: niski. Czas dopłynięcia z bazy 120 min.
Nurkowanie wzdłuż niewysokiej, 3-metrowej ścianki, prowadzi do wraku 25-metrowej łodzi rybackiej leżącej na głębokości 32-45 m.

Jaskinia w zatoce Lućice – wyspa Brać.
Poziom trudności: średni. Czas dopłynięcia z bazy 90 min.
Z pewnością jedno z najlepszych miejsc nurkowych w centralnej Dalmacji. Do potężnej komory prowadzą dwa obszerne okna skalne leżące na głębokości 3-4 m. Jaskinia ma średnicę 30 metrów i głębokość 23-37 metrów, na jej dnie znajduje się rumowisku skalne, w którym znajdują schronienie wężowidła i rozgwiazdy. Skalne ściany i strop zamieszkałe są przez langusty, ośmiornice, kraby łopaciarze, wieloszczety i ślizgi. Przedpole jaskini stanowi naga, wapienna skała z rzadka porośnięta koloniami gąbek i zasiedlona przez dziesiątki jeżowców. Na północ od wejścia do jaskini, na głębokości 3-6 m, znajdują się interesujące dzioby skalne porośnięte pomarańczowymi gąbkami.

Osibowa, zatoka Osibowa – wyspa Brać.
Poziom trudności: średni do wysoki. Czas dopłynięcia z bazy 90 min.

Je’Kamik
Ciekawym miejscem nurkowym jest znajdując się nieopodal miejscowości Hvar niezwykła formacja o frywolnej nazwie Jebeni Kamik. Wystający 2 metry nad powierzchnię kamień okazuje się być szczytem podwodnego filaru wyrastającego ze ściany. Na głębokości 16 metrów, przez pionową wąską szczelinę wpływa się do wnętrza filara i kontynuuje opadanie w rozszerzającym się kominie, który znajduje swoje ujście na głębokości 28-33 metrów. Powierzchnia Kamika i sąsiadujące z nim ściany są bogato porośnięte pomarańczowymi gorgoniami i gąbkami.

Aktualna pogoda na Hvar-ze.

Rezerwacja, informacje, pytania, wątpliwości – proszę dzwonić – tel. 530 303 656
biuro(at)nurek.pl

WARTO ZOBACZYĆ
Kurs nurkowania dla początkujących
Rozpocznij z nami przygodę życia.
Zobacz

Nurkowania turystyczne
Czyste jezioro i piękne widoki, zobacz sam
Zobacz

Podwodna wycieczka nurkowa
Zasmakuj nurkowania w asyscie instruktora
Zobacz
Realizacja: Inter Concept