Szkoleniowe sprężenia w komorze dekompresyjnej

Nasza baza jest wyposażona w dwuosobową komorę dekompresyjną (komora hiperbaryczna) o dopuszczalnej głębokości sprężenia 100 metrów. Można w niej wykonywać szkoleniowe ekspozycje hiperbaryczne, testy odporności na narkozę azotową, testy sprzętu nurkowego, np. komputerów dekompresyjnych i in. Sprężenie w komorze hiperbarycznej jest bezcennym doświadczeniem szkoleniowym dla każdego, kto myśli o nurkowaniu serio. Pozwala na własnej skórze, w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach poczuć narkozę azotową, przemianę izochoryczną, zależność między ciśnieniem a temperaturą, czy ciśnieniem a objętością, zobaczyć „efekt mgły”, usłyszeć akustyczny „efekt kaczora Donalda”, nagrać go, czy przeanalizować wydruk profilu nurkowania. Jak wiadomo w komorach dekompresyjnych również leczy się i ratuje nurków, porażonych chorobą dekompresyjną czy barotraumą płuc. W takich przypadkach szanse wyleczenia są znacznie większe u nurka, który już wcześniej przeszedł trening w komorze, niż u nurka, który trafił do komory pierwszy raz, ponieważ ten, kto już wcześniej w komorze był, znajduje się w sytuacji sobie znanej, z którą podświadomie potrafi sobie poradzić, ponieważ nie stanowi ona dla niego nowości i szoku. Dlatego komora dekompresyjna (komora hiperbaryczna) jest świetnym narzędziem dla nauczyciela nurkowania i w zasadzie powinna się znajdować w każdej bazie nurkowej, gdzie nauczyciele traktują swoją pracę serio. Jednak ze względu na znaczne koszty i ogromną odpowiedzialność organizatora, mało który właściciel bazy decyduje się na to. W naszej bazie każdy hipernauta otrzymuje wpis nurkowania w komorze do książki nurka, film z sobą, nagrany podczas ekspozycji, wraz ze ścieżką dźwiękową i prawami do rozpowszechniania, oraz wydruk profilu nurkowania z komputera dekompresyjnego. Komora ma wszystkie wymagane atesty, jest wyposażona w dwa niezależne banki gazów, oświetlenie LED, kamerę, telefon, i komputer dekompresyjny.

Z całą pewnością nurkowanie w komorze dekompresyjnej podczas których w warunkach „suchych” można zaobserwować wpływ zwiększonego ciśnienia na organizm ludzki – zajęcia te w nieoceniony sposób podnoszą wiedzę i świadomość nurka, co pozwala na znaczące zwiększenie bezpieczeństwa w przyszłych nurkowaniach, jak również podczas szkoleń na wyższe stopnie nurkowe, zarówno turystyczne jak i zawodowe, a nawet instruktorskie.

Jeśli ktoś życzy sobie przetestować np. swój komputer podczas sytuacji skrajnie awaryjnej, możemy sprężyć sam komputer, ustawiając go na statywie przed iluminatorem, i wynurzyć w sposób skrajnie nieprawidłowy, z nadmierną prędkością, z pominięciem obowiązkowych przystanków, z wahaniami głębokości, powtórnym opadnięciem itd. I zobaczyć co pokazuje wyświetlacz, jakie dźwięki wydaje przyrząd, czy nie zawiedzie w potrzebie, a potem wydrukować i przeanalizować profil nurkowania i zarejestrowane na bieżąco wskazania przyrządu. To jest efektywna dydaktyka.

Zdjęcia komory

Cennik treningów w komorze hiperbarycznej:
Dla nurków, którzy w naszym klubie zdobyli stopień P2 lub P3: zniżka 50% przy sprężeniach 2 osób jednocześnie. Zniżki mają charakter promocyjny, służą podniesieniu poziomu wyszkolenia wśród nurków średnich i wysokich stopni z Klubu Active Divers.

Zniżek nie można łączyć.

 Na głębokość:  przy sprężeniu 1 osoby:  przy sprężeniu 2 osób jednocześnie:
 10 m  150 zł.  po 100 zł. (dla naszych P2/P3: po 50 zł.)
 20 m  300 zł.  po 200 zł. (dla naszych P2/P3: po 100 zł.)
 30 m  350 zł.  po 250 zł. (dla naszych P2/P3: po 125 zł.)
 40 m  400 zł.  po 300 zł. (dla naszych P2/P3: po 150 zł.)
 50 m  450 zł.  po 350 zł. (dla naszych P2/P3: po 175 zł.)
 60 m  550 zł.  po 450 zł. (dla naszych P2/P3: po 225 zł.)

film z nurkowania na głębokość 51,5 metra w naszej komorze dekompresyjnej 🙂

wydruk profilu innego nurkowania w tej komorze, tym razem na 60 metrów

Sprężenie w komorze hiperbarycznej na 10 metrów jest bezpłatne w ramach kursu DAN BLS+OFE, organizowanego w naszej bazie.

WARTO ZOBACZYĆ

KURS NURKOWANIA CMAS * P1

Uprawnienia do 20m (pod względem umiejętności odpowiednik Advanced Diver i Rescue Diver)

Ten kurs uprawnia do nurkowania z równorzędnym partnerem do głębokości 20 metrów. W naszej bazie kurs P1 jest znacznie rozszerzony w stosunku do minimum programowego. Jest to najbogatszy programowo kurs P1 na rynku.

Nasi nurkowie oprócz zwykłych nurkowań przechodzą także obszerny program ratownictwa. Każdy nasz nurek, nawet P1 ma już takie umiejętności jak Rescue Diver.

Realizacja: Inter Concept