Więcej o jeziorze Leleskim:

Jezioro Leleskie w rankingu: Najczystsze jeziora Warmii i Mazur znalazło się na 2 miejscu.

Powierzchnia: 423,5 ha,
długość maksymalna: 4 km,
szerokość maksymalna: 1,4 km,
głębokość: 50 m, śr. 12 m,
klasa czystości: I (pierwsza),
dno: piaszczyste, bardzo urozmaicone z licznymi górkami i głęboczkami. W płytszych partiach porośnięte roślinnością zanurzoną. W zatokach występują nymfeidy – grążel żółty, grzybienie białe i żabiściek pływający. Pojawia się także osoka aloesowata,
ryby: sielawa, leszcz, płoć, okoń, szczupak, węgorz,

Zbiornik znajduje się na wysokości 138,8 m n.p.m, a na nim  8 wysp o powierzchni około 5,5 ha. Jezioro Leleskie objęte jest strefą ciszy.

Atrakcje w okolicy:
– spływy kajakowe,
– stadnina koni w miejscowości Grom (1 km),
– park linowy w Pasymiu (5 km), Olsztynie (30km),
– park dzikich zwierząt w miejscowości Kadzidłowo, na kilku ha wolontariusze oprowadzają gości i opowiadają o życiu i zwyczajach naszych rodzimych zwierząt,
– na południu Rezerwat Sołtysek.

Historia:
Nazwa miejscowości pochodzi od jeziora Leleski (dawna staropruska nazwa, pojawiająca się w dokumentach z około 1394 roku – Leylisken), nad którym jest położona. Wieś lokowana na prawie chełmińskim przez komtura ostródzkiego Kuno von Liebenstein dnia 21 marca 1381 roku. Nadał on wtedy Nasikowi (Nassike) 40 włók na założenie wsi czynszowej. Z nadania Nasik, jako sołtys, otrzymał 4 włóki dla siebie oraz zwolnienie na 12 lat od wszelkich danin, z wyjątkiem dziesięciny na rzecz kościoła w Henrykowie (Heinrichswalde). W późniejszych latach osada przekształcona w wieś ziemiańską.

Legenda o jeziorze Leleskim:
Legenda po raz pierwszy wspomniana przez Simona Guanu, na początku XVI stulecia. Z jeziorem Leleskim powiązał ją Caspar Henneberger.
Podanie mówi o chciwym namiestniku zarządzającym w imieniu Fryderyka Saskiego ziemiami w okolicy jeziora Leleskiego. Zabronił on rybakom, posiadającym prawo łowienia ryb w pańskich jeziorach na potrzeby swojego stołu, korzystania z niego. Po ukaraniu rybaków niepodporządkowujących się zakazowi okazało się, że w sieci namiestnika nie wpadła żadna ryba. Podejrzewając czary uciekał się do pomocy kata, który próbował wydobyć zeznania od okolicznych kobiet, nurka, mającego sprawdzić czy w jeziorze są ryby i czarownicy, która miała czary odczynić, jednak nic to nie pomogło. Ostateczna kara spotkała go na polowaniu – niedźwiedź spłoszył jego konia, który poniósł wprost w wody jeziora, gdzie utonął wraz z jeźdźcem. Nazajutrz przekonano się, że ryby w jeziorze także posnęły i pływają po powierzchni wody. Tego roku w jeziorze nie było ani jednej ryby, potem jednak, tak jak dawniej, zjawiła się ich obfitość.
(Max Toeppen: Wierzenia mazurskie. Dąbrówno: 2008, s. 139).

Atrakcje regionu:
Szczytno – miasto powiatowe położone malowniczo nad dwoma jeziorami: Domowym Dużym i Domowym Małym. Liczy około 27.000 mieszkańców. Piękno miasta podkreślają liczne zabytki:
• Ruiny zamku krzyżackiego z ok. 1370 r. wzniesione w miejscu wcześniejszej strażnicy z 1266 r. W okresie średniowiecza zamek był siedzibą komtura, a od 1525 r.
(po sekularyzacji Prus) siedzibą starostwa.
• Barokowy kościół ewangelicko-augsburski z 1718 r.
• Neogotycki kościół p.w. WNMP z lat 1897-99 konsekrowany w 1903 r.
• Kościół Chrześcijan Baptystów z 1903 r.
• Chata mazurska z XIX wieku.
• Budynki Wyższej Szkoły Policji z 1886 r.
• Muzeum Mazurskie powstałe w 1925 r. Jest to muzeum regionalne, którego zbiory obejmują 4263 pozycje działów: archeologii, artystyczno-historycznego, etnografii, numizmatów i przyrody. Do najcenniejszych należą zbiory etnograficzne, dokumentujące kulturę materialną Mazurów.

Pasym – początki dzisiejszego miasta sięgają VI – VIII w., w 1386 r. uzyskał prawa miejskie, pozwoliło to na rozwój i stanie się ważnym ośrodkiem handlowo – rzemieślniczym. Istniał tu browar, młyn i gorzelnia oraz wiele warsztatów rzemieślniczych, a samo miasto słyneło z wyrobów sukienniczych i uprawy buraka cukrowego.
U schyłku XVI stulecia w roku 1583 Pasym nawiedził pożar, który strawił całe miasto. Ocalało zaledwie 9 domów i zamek oraz kościół ewangelicki. Powoli miasto się odbudowywało. W roku 1615 miasto było na tyle bogate, że odkupiło zamek krzyżacki wraz z grodem i zburzyło go, przekazując cegły zamkowe na budowę ratusza. Dzisiejszy Pasym obudził z senności popularny serial telewizyjny.
Warto zobaczyć:
• zbudowany w latach 1854 – 1855 ratusz, powstały na miejscu wcześniejszego, spalonego w 1583 roku. Ratusz wzorowany jest na wyglądzie zamku w Babelsbergu,
• zespół młyński, w skład którego wchodzi młynarzówka z 1903 roku oraz rozbudowany w 1921 roku młyn ze spichlerzem,
• ulokowaną w parku miejskim wieżę ciśnień z 1910 – 1911 roku,
organy z kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Olsztyn – stolica woj. warmińsko-mazurskiego, główny ośrodek administracyjny, gospodarczy, edukacyjny i kulturowy regionu. Liczy ok. 175.000 mieszkańców.
Godne polecenia atrakcje:
• Zamek Kapituły Warmińskiej, usytuowany w zakolu rzeki Łyny, wznoszono od ok. 1348 roku. Obecnie siedziba Muzeum Warmii i Mazur. Ciekawostką na olsztyńskim zamku jest tablica astronomiczna – jedyny na całym świecie zachowany instrument astronomiczny wykonany i używany przez Mikołaja Kopernika.
• Wysoka Brama – Brama Górna. Jedyna zachowana brama w średniowiecznych murach obronnych Olsztyna. Osłaniała miasto od strony północnej. W XIX wieku była więzieniem.
• Bazylika Archikatedralna p.w. Św. Jakuba Starego – gotycki, halowy kościół. Główna świątynia rezydującego w Olsztynie arcybiskupa warmińskiego. Podniesiona do godności bazyliki mniejszej w 2004 r.
• Stary Ratusz – trzy skrzydłowy budynek dawnego olsztyńskiego ratusza z zachowanym skrzydłem południowym. Obecnie siedziba Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
• Nowy Ratusz – drugi w historii Olsztyna ratusz, wzniesiony na początku XX w.
Obecnie siedziba Prezydenta i Urzędu Miasta Olsztyna.
• Planetarium Astronomiczne – zostało otwarte w 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Kopuła planetarium ma średnicę 15 m., zaś na widowni znajduje się 200 miejsc.
• Obserwatorium Astronomiczne – znajduje się w zabytkowej wieży ciśnień, zbudowanej w 1897 r., na najwyższym wzgórzu Olsztyna. W obserwatorium prowadzone są pokazy nieba, zaś z tarasu można obejrzeć panoramę miasta.

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku, muzeum na wolnym powietrzu, zwane potocznie skansenem. Położony na skraju miasta skansen jest wiernym odzwierciedleniem typowego pejzażu regionu i zajmuje powierzchnię około 100 ha. Znajduje się tam 68 obiektów architektonicznych pochodzących z Warmii, Mazur, Powiśla i tzw. Pruskiej Litwy, a także ekspozycja rzadkich gatunków zwierząt gospodarskich polskiego pochodzenia.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku – prezentuje wystawę pn. Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411 wraz z krótką historią plemion pruskich oraz ich podboju. Wystawę uzupełnia kolekcja średniowiecznego uzbrojenia. Co roku, w rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, odbywa się wielka inscenizacja historyczna z udziałem rycerstwa i kilkudziesięciu tysięcy widzów.

Muzeum Ziemi Nidzickiej – z ekspozycją etnograficzno-historyczną mieszczącą się w XIV-wiecznym zamku krzyżackim. Ponadto w Nidzicy możemy zwiedzić: Klasztorek – gotycką budowlę o charakterze obronnym z końca XIV wieku oraz Kościół Ewangielicko-Augsburski Św. Krzyża zbudowany w stylu neogotyckim w połowie XIX wieku.

Kanał Elbląski – żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5 pochylni, po których przetacza się statki na specjalnych platformach ustawionych na szynach.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – zajmuje obszar ok. 100 ha na terenie Puszczy Piskiej. Zobaczyć tam można m.in. tarpany, daniele, wilki, łosie, jelenie. A we wsi Kadzidłowo miłośnicy mazurskiego budownictwa, kultury i tradycji mogą obejrzeć Park Kulturowy, gdzie „drugą młodość” przeżywają mazurskie chałupy z XVIII i XIX wieku.

Spływ Krutynią – Krutynia to szlak uznany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Przebiega przez Puszczę Piską, a od j. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku Krutynią wynosi 102 km. Najkrótsza trasa jednodniowego spływu to odcinek Krutyń-Ukta. Kajaki dają możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą, podglądania rzadkich gatunków ptaków, żerujących bobrów, norek. W okolicy Ukty możemy zwiedzić Klasztor Filiponów w Wojnowie, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie czy leśniczówkę Pranie gdzie tworzył poeta Ildefons Gałczyński.

Galindia – Mazurski Eden – Na półwyspie u ujścia rzeki Krutyń do jeziora Bełdany od 10 lat rekonstruuje się osadę plemienia Galindów, gdzie odtwarza się ich codzienne życie, różne zwyczaje i rytuały.

Wilczy Szaniec – siedzibę Hitlera w Gierłoży. W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zamaskowane miasteczko w lesie – 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownie, dworzec kolejowy, itp.
W 1944 r. mieszkało tam 2000 osób. 20 lipca 1944 roku dokonano tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.

Rezerwat jałowców w pobliżu Lipowca – rośnie tam grupa pomnikowych jałowców. Wśród nich obejrzeć można najstarszy i największy jałowiec Polski. Jego wysokość wynosi 13,7 m, a obwód 205 cm.

WARTO ZOBACZYĆ

KURS NURKOWANIA CMAS * P1

Uprawnienia do 20m (pod względem umiejętności odpowiednik Advanced Diver i Rescue Diver)

Ten kurs uprawnia do nurkowania z równorzędnym partnerem do głębokości 20 metrów. W naszej bazie kurs P1 jest znacznie rozszerzony w stosunku do minimum programowego. Jest to najbogatszy programowo kurs P1 na rynku.

Nasi nurkowie oprócz zwykłych nurkowań przechodzą także obszerny program ratownictwa. Każdy nasz nurek, nawet P1 ma już takie umiejętności jak Rescue Diver.

Realizacja: Inter Concept